Moti në Maqedoni

Maqedonia qëndron në kryqëzimin e dy zonave kryesore klimatike, zona e Mesdheut dhe ajo kontinentale. Periodikisht, thyen ajrin përmes barrierave malore në veri dhe në jug, shembull është era e ftohtë në polin verior.Klima në Maqedoni karakterizohet me verë të gjatë dhe të thatë dhe dimër të butë dhe me shi.Pranvera dhe vjeshta nuk janë shumë të dukshme. Rënia është më e gjatë dhe e ngrohtë dhe në pranverë është më e shkurt dhe më ftohtë. Temperatura mesatare në muajin më të nxehtë - Korrik, është rreth 25 ° C.Temperatura mesatare në muajin më të ftohtë - Janar, është relativisht e lartë me rreth 3 ° C.Reshjet mesatare vjetore në zonat me klimë të ndryshuar mesdhetare janë mjaftë të ulëta. Reshjet mesatare vjetore nga lumi Vardar janë më pak se 500 mm., Dhe kjo është një nga rajonet më të thata në vend. Në zonat e tjera të klimës së ndryshuar mesdhetar reshjet arrijnë mesatarisht 600-750 mm.

Lajme nga Maqedonia

Moti me diell dhe vranësira mesatare
21Pri
Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në Maqedoni do të jetë mesatarisht i vranët. Do të fryjë erë e lehtë deri...

Stina e verës nis nga sot, por moti i freskët vazhdon të mbetet prezent!
20Pri
Stina e verës nis nga sot, por moti i freskët vazhdon të mbetet prezent!

Prej sot në Maqedoni dhe në hemisferën veriore fillon vera. Njëkohësisht në hem...

Meteorologët paralajmërojnë stabilizim të motit gjatë fundjavës
16Pri
Meteorologët paralajmërojnë stabilizim të motit gjatë fundjavës

Mot jo stabil dhe me reshje të kohëpaskohshme do të jetë edhe ditëve në vazhdim...