Moti sot në Shqipëri i kthjellët, nesër me reshje shiu vendet malore me borë

Moti sot në Shqipëri i kthjellët, nesër me reshje shiu vendet malore me borë

Moti në Shqipëri parashikohet për ketë fillim jave të nisë me mot me diell, në mbrëmje priten të fillojnë reshjet e shiut. Dita e marte do jetë një ditë me shi, të cilat do të fitojnë dhe intensitet mesatar me shkarkesa elektrike. Ndërsa në lartësitë mbi 1600 metër, reshjet do të kthehen në dëborë me intensitet të ulët.

Sipas parashikimit të motilokal.com, moti në Shqipëri për ditën e sotme do të mbajë mëngjesi mot i kthjellët, ndërsa mesdita pjesërisht me re, kurse në mbrëmje me shi. Temperaturat do të luhatën nga 7 deri në 6 °C. Era do të fryje me shpejtësi 2 m/s në drejtim të jug-juglindje.

Dita e martë do të jetë me shi. Temperaturat parashihet të lëvizin prej 11 deri në 12 °C. Era do të fryje me shpejtësi 1 m/s në drejtim të lindjes.

Moti për ditën e mërkurë do të mbajë mëngjesi me vranësira, ndërsa mesdita pjesërisht me re. Temperaturat do të sillen prej 9 deri në 13 °C. /Motilokal.com