Vazhdojnë reshjet e shiut edhe gjatë fundjavës – Këto janë temperaturat për qytetet shqiptare dhe evropiane

Vazhdojnë reshjet e shiut edhe gjatë fundjavës – Këto janë temperaturat për qytetet shqiptare dhe evropiane

Reshjet që kanë përfshirë Shqipërinë, Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi, kanë qenë me intensitet mesatar deri të lartë kryesisht në disa qytete.

Reshjet e shiut me intensitet mesatar dhe të lartë do të na shoqërojnë edhe në fundjavë.

Sipas parashikimit të motilokal.com, moti në Shqipëri për ditën e premte do të mbajë mot me shi. Temperaturat do të luhatën nga 14 deri në 18 °C.

Ndërsa të shtunën mëngjesi do të jetë pjesërisht me re, kurse mesdita me shi në mbrëmje deri 10 mm reshje shiu.. Temperaturat parashihet të lëvizin prej 15 deri në 20 °C. Era do të fryje me shpejtësi 3 m/s në drejtim të juglindjes.

Moti për ditën e diele do të mbajë me shi. Temperaturat do të sillen prej 14 deri në 15 °C. Era do të fryje me shpejtësi 3 m/s në drejtim të jugperëndimit.

Moti në Kosovë për ditën e premte do të jetë mëngjesi pjesërisht me re, mesdita me shi. Temperaturat do të lëvizin nga 13 deri në 17 °C. Era do të fryje me shpejtësi 3 m/s në drejtim të jugut.

Të shtunën do të jetë me mot pjesërisht me re. Temperaturat pritet të lëvizin prej 10 deri në 17 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 2 m/s në drejtim të jugut.

Mëngjesi i së dielës do të jetë pjesërisht me re, kurse mesdita pothuajse i kthjellët. Temperaturat do të luhaten nga 11 deri në 14 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 2 m/s në drejtim të jugperëndimit.

Parashikimi i motit për ditën e premte në Maqedoninë Veriore, do të jetë mëngjesi me reshje shiu, kurse mesdita pjesërisht me re. Temperaturat do të lëvizin nga 13 deri në 18 °C.

E shtuna do të jetë pjesërisht me re, në mbrëmje reshje shiu. Temperaturat pritet të lëvizin prej 12 deri në 16 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 2 m/s në drejtim të verilindjes.

Dita e diele do të mbajë mot me shi. Temperaturat do të luhatën prej 12 deri në 15 °C. Era do të fryjë me shpejtësi 2 m/s në drejtim të lindjes. /Motilokal.com