Njihuni me lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Njihuni me lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Ka disa emra të papritur në top listën e futbollistëve më të shpejtë në botë përveç rivalëve kryesor siç janë Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi që secili pretendon një vend.

Shpejtësia është një faktor domethënës në futboll për të gjitha pozicionet pasi që ritmi i jashtëzakonshëm mund të ndihmojë lojtarët të luajnë në një nivel më të lartë se ata me shpejtësi më të ulët.

Nuk ka dyshim se shpejtësia është e rëndësishme në shumicën e sporteve, por është më e rëndësishme kur bëhet fjalë për futbollin pasi lojtarët duhet të vrapojnë rreth fushës gjatë gjithë lojës.

Në fakt, shpejtësia në futboll nënkupton më shumë sesa të vraposh shpejt. Ndërsa kjo është e rëndësishme, është edhe aftësia për të luajtur me ritmin e plotë gjatë gjithë lojës.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Gareth Bale - 36.9 km / h

Gareth Frank Bale, i lindur më 16 korrik 1989, është një futbollist profesionist, i cili luan anësor të klubi spanjoll Real Madrid dhe te Kombëtarja e Uellsit.

Uellsiani ka qenë gjithmonë një nga lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë qysh kur depërtoi radhët e Southampton-it. Bale është i njohur për ritmin e tij, aftësinë e tij për kalim dhe saktësinë dhe fuqinë e gjuajtjeve të lira me këmbën e tij të majtë, dhe ka një kontroll të shkëlqyeshëm të topit edhe me shpejtësi të lartë.

Bale është i njohur kryesisht për stilin e tij të fortë të lojës fizike dhe ka ngritur disa trofe gjatë karrierës së tij të futbollit si UEFA Champions League dhe FIFA Club World Cup.

Reprezentuesi uellsian mund ka arritur shpejtësinë deri në 36.9 kilometra në orë, duke e udhëhequr topin.

Cilësitë e jashtëzakonshme fizike të Bale ia kanë ngritur vlerën e tij neto në 125 milionë dollarë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Kylian Mbappe - 36 km / orë

Kylian Mbappé Lottin i lindur më 20 dhjetor 1998 është një futbollist profesionist francez i cili luan rolin e sulmuesit në Paris Saint-Germain dhe për kombëtaren franceze.

Mbappe njihet më së miri për aftësitë me lëvizjet, driblimin, forcën dhe shpejtësinë. Pra, ai është një tjetër futbollist më i shpejtë në botë.

Fituesi i Kupës së Botës me kombëtaren Franceze deri më tani ka shkëlqyer për PSG-në. Mbappe ka një teknik të mirë të lojës, i talentuar në fushë dhe me aftësitë e tij i tregoi botës që meriton të vlerësohet si një nga më të mirët në botë, megjithë moshën e tij të re (22 vjeç).

Mbappe është aq i shpejtë sa është pothuajse e pamundur ta ndalosh atë përveç nëse mbrojtësit e rrezojnë atë edhe atëherë, shumë pak kanë mundësinë për ta kapur atë.

Vlera neto e Mbappe vlerësohet të jetë rreth 90 milionë dollarë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Orlando Berrio - 36 km / orë

Orlando Enrique Berrío Meléndez, i lindur më 14 shkurt 1991, është një futbollist profesionist kolumbian, i cili luan si anësor ose sulumues për klubin brazilian Série A Flamengo.

Edhe pse kolumbiani nuk është shumë i njohur në botën e futbollit, ai është lojtari i dytë më i shpejtë në botë.

Berrio ka një shpejtësi maksimale prej 36 kilometra në orë, që e sheh atë përkrah disa emrave të mëdhenj për t’u bërë futbollisti i dytë më i shpejtë në botë.

Kolumbian ka aftësi të shkëlqyera për kontrollin e topit dhe driblimin. Me shpejtësinë që e posedon është shumë e vështirë për të kapur atë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Inaki Williams - 35.71 km / h

Iñaki Williams Arthuer, lindur më 15 qershor 1994, është futbollist profesionist spanjoll që luan për Athletic Bilbao si sulmues.

Williams është golashënuesi më i mirë i Bilbaos duke shënuar 11 gola nga 30 paraqitje në të gjitha garat, dhe është një nga futbollistët më të shpejtë në botë.

Spanjollit i pëlqen të driblojë dhe është jashtëzakonisht i efektshëm. Për shkak të shpejtësisë së tij jashtëzakonisht të lartë në fushë, Williams ka arritur të kalojë tërë mbrojtjen kundërshtare në shumë raste.

Sulmuesi ka arritur shpejtësinë deri në 35.71 kilometra në orë, që tregon se sa shkatërruese mund të jetë për mbrojtjen kundërshtare.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Theo Walcott- 35.7 km / h

Theo James Walcott, i lindur më 16 mars 1989, është një futbollist profesionist anglez që luan si sulmues për klubin e Premier League Everton dhe kombëtarin angleze.

Walcott mbase nuk e kishte përmbushur kurrë premtimin që tregoi si lojtar i të rinjve, por anglezi bëri një emër për veten e tij për shkak të ritmit të tij të shpejtë.

Walcott luajti për Arsenalin për 12 sezone, përpara se të transferohej në Everton në janar të vitit 2018. Gjatë kohës së tij te Arsenali, Walcott ishte një grusht për shumicën e mbrojtjeve. Ai ishte i shpejtë, i aftë dhe gjithashtu kishte një aftësi të madhe për të arritur të gola.

Pas transferimit në Everton, Walcott ka treguar shenja të formës së tij të vjetër, por mospërshtatja e tij me ekipin i kushtuar shumë. Sidoqoftë, ai ka katër gola dhe dy asistime nga 34 ndeshje në të gjitha paraqitjet.

Walcott ka arritur shpejtësinë maksimale deri në 35.7 kilometra në orë në fushë për të qenë ndër lojtarët më të shpejtë në botën e futbollit dhe të frikësojë shumicën e rivalëve, veçanërisht mbrojtësit.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Pierre-Emerick Aubameyang - 35.5 km / orë

Pierre-Emerick Emiliano François Aubameyang, i lindur më 18 qershor 1989, është një futbollist profesionist që luan si sulmues dhe është kapiteni i të dy klubit anglez të Premier League, Arsenal dhe ekipit kombëtar të Gabon-it.

Aubameyang është lojtari më i shpejtë i Premier Leagues, pavarësisht faktit se ai po mbush 31 vjeç. Për më tepër, ai është lojtari i parë nga Gaboni që luan për Topçinjtë.

Ritmi i Aubameyang e ka ndihmuar atë të shënojë 61 gola në 97 paraqitje për Arsenalin ndërsa Topçinjtë përpiqen ta mbajnë sulmuesin.

Ai konsiderohet të jetë një nga sulmuesit më të mirë në botë, i njohur për ritmin e tij, teknikat me topin. Aubameyang luan kryesisht si sulmues.

Aubameyang vlerësohet të jetë 30 milionë dollarë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Jamie Vardy - 35.44 km / orë

Jamie Richard Vardy, i lindur më 11 janar 1987, është një futbollist profesionist anglez që luan si sulmues për klubin e Premier League Leicester City dhe ekipin kombëtar të Anglisë.

Vardy është lojtari i vetëm që ka shënuar shifra të dyfishta për Leicester City, duke shënuar 13 gola nga 28 ndeshje në Premier League.

Vardy është një sulmues dinak që i pëlqen shumë të dëmtojë dhe të shtypë mbrojtjen në fushë. Përfundimi i tij është mjaft i mirë dhe ai është gjithashtu një kërcënim për kundërsulmin.

Një pjesë e efektivitetit të tij është sepse lojtari është jashtëzakonisht i shpejtë dhe ka regjistruar shpejtësinë më të lartë prej 35.44 kilometra në orë.

Anglezi është një punëtor i mirë në fushë, i pëlqen loja e shpejtë, gjë që e ndihmon të përdorë shpejtësinë e tij në maksimum.

Vardy është gjithashtu një krosues i mirë i topit dhe shpesh shfaqet në krahë, duke përdorur shpejtësinë e tij për të mposhtur kundërshtarin.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Patrick van Aanholt - 35.42 km / orë

Patrick John Miguel van Aanholt, i lindur më 29 gusht 1990, është një futbollist profesionist Holandez që luan si i majtë për klubin e Premier League Crystal Palace.

Van Aanholt ka qenë shumë efektiv për klubin e tij nga e majta, ku ai kombinohej rregullisht me një lojtar tjetër me këmbë të shpejtë si Wilfried Zaha. Të dy kanë qenë një kombinim perfekt pë ekipin.

Holandezi është jashtëzakonisht i shpejtë në fushë dhe është shumë i vështirë të ndalet pasi të nis stratin. Ai ka arritur shpejtësinë maksimale prej 35.4 kilometra në orë në këtë sezon, që tregon se sa shpejt mund të jetë ai.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Moussa Sissoko - 35.33 km / orë

Moussa Sissoko, i lindur më 16 gusht 1989, është një futbollist profesionist francez që luan për Tottenham Hotspur dhe ekipin kombëtar francez.

Francezi ishte pjesë e rëndësishme e skuadrës së Tottenham që po luftonte për ligën në sezonin e kaluar.

Sissoko ka një kombinim të rrallë të fuqisë dhe shpejtësisë, gjë që e bën atë një pasuri në ekip.

Sissoko ka arritur shpejtësinë deri në 35.33 kilometra në orë, gjë që e bën atë një nga lojtarët më të shpejtë në botë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Karim Bellarabi - 35.27 km / orë

Karim Bellarabi, i lindur më 8 prill 1990, është një futbollist profesionist gjerman që luan për Bayer Leverkusen si anësor.

Anësori 30-vjeçar i Bayer Leverkusen ka arritur një shpejtësi të pabesueshme prej 35.27 kilometra në orë.

Bellarabi është një mesfushor sulmues që mund të luajë në të gjithë vijën e parë, por ndjehet më mirë në krahun e djathtë të sulmit.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Jurgen Damm - 35.23 km / orë

Jürgen Damm Rascón, i lindur me 7 nëntor 1992, është një futbollist profesionist meksikan që luan si anësor për klubin e Liga MX Tigres UANL dhe kombëtaren e Meksikës.

Damm ka arritur shpejtësinë deri në 35.23 kilometra në orë ndërsa vrapon me top.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Kyle Walker - 35.21 km / orë

Kyle Andrew Walker, i lindur më 28 maj 1990, është një futbollist profesionist anglez që luan si një mbrojtës i djathtë për klubin e Premier League Manchester City dhe ekipin kombëtar anglez.

Walker është lojtari i dytë më i shpejtë i Premier League. Ai mund të jetë kritikuar për disa nga shfaqjet e tij në mbrojtje, por ritmi i tij i frikshëm e rrit atë lart e poshtë krahut të djathtë.

Ai njihet si një nga mbrojtësit më të shpejtë në botë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Antonio Valencia - 35.1 km / h

Antonio Valencia, i lindur me 4 gusht 1985, është një futbollist profesionist që luan për LDU Quito dhe ekipin kombëtar të Ekuadorit.

Ekuadoriani është një lojtar i rrallë që e përzier shpejtësinë dhe forcën, dhe askush nuk mund të marrë rrugën e tij kur ai është duke goditur me shpejtësi të lartë.

Ai ka humbur pak shpejtësinë që nga operacioni në kyçin e këmbës në vitin 2015, dhe ai mund të kishte qenë edhe më lartë në listë pa të ashtuquajturat lëndime.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Leroy Sane - 35.04 km / orë

Leroy Aziz Sané, i lindur me 11 janar 1996, është një futbollist profesionist gjerman që luan si anësor dhe si një mesfushor sulmues për klubin e Premier League Manchester City dhe kombëtaren gjermane.

Sane ka arritur shpejtësinë maksimale deri në 35.48 kilometra në orë këtë sezon, gjë që e bën atë një nga lojtarët më të shpejtë në botë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Mohamed Salah - 35 km / h

Mohamed Salah, i lindur më 15 qershor 1992, është një futbollist profesionist egjiptian që luan si një sulmues për klubin Premier League Liverpool dhe ekipin kombëtar të Egjiptit.

I konsideruar si një nga lojtarët më të mirë në botë, Salah është i njohur për teknikat të mira si lëvizjet me topin, driblimi dhe shpejtësinë e tij dhe është padyshim një nga lojtarët më të shpejtë të futbollit në Premier League.

Salah është një nga lojtarët më të shpejtë të futbollit sa i përket statistikave të Ligës Premier në sezonin 2013-2014. Përveç shkallës së shpejtësisë, ai është i njohur edhe për aftësitë e tij për kontrollin e topit.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Kingsley Coman - 35 km / orë

Kingsley Junior Coman, i lindur më 13 qershor 1996, është një futbollist profesionist francez që luan si sulmues krahu për klubin gjerman të Bundesligës Bayern Munich dhe ekipin kombëtar të Francës.

Coman është një anësor i shpejtë dhe i talentuar teknikisht, me aftësi të mira dribluese, vizion dhe shpejtësi shpërthyese.

Ai është i aftë të luajë në të dy krahët, apo edhe në qendër, si një mesfushor ose si një sulmues.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Aaron Lennon - 33.8 km / orë

Aaron Justin Lennon, i lindur më 16 Prill 1987, është një futbollist profesionist anglez që luan si anësor i klubit të Premier League Burnley.

Sipas statistikave, Lennon është anglezi më i shpejtë në botë. Lennon mund ka arritur shpejtësinë deri në 33.8 kilometra në orë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Cristiano Ronaldo - 33.6 km / orë

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, i lindur më 5 shkurt 1985, është një futbollist profesionist portugez që luan si sulmues për klubin e Serie A Juventusin dhe kapiten i kombëtares së Portugalisë.

Siç e tha Nike, "Cristiano Ronaldo nuk i pëlqen të veshë atlete të zeza sepse thotë se e zeza duket e ngadaltë dhe ai dëshiron të ndjehet i shpejt." Kjo mund të shpjegojë atletet e tij ekscentrike.

Si një sulmues i gjithanshëm, Ronaldo është i aftë të luajë në të dyja krahët, por edhe përmes qendrës së fushës.

Ndërsa padyshim që është këmbë e djathtë, Ronaldo është shumë i fortë me të dy këmbët. Ai renditet në mesin e futbollistëve më të shpejtë në botë, si me dhe pa top.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Lionel Messi -32.5 km / orë

Lionel Andrrs Messi Cuccittini, i lindur me 24 qershor 1987, është një futbollist profesionist argjentinas që luan si sulmues dhe kapiten te Barcelona dhe ekipi kombëtar i Argjentinës.

Messi konsiderohet të jetë një nga lojtarët më të mëdhenj në botë, dhe i të gjitha kohërave (GOAT)

Magjistari Argjentinas duket se është më i shpejtë se shpejtësia e dritës me një top në këmbët e tij, por shifrat sugjerojnë se ai është vetëm lojtari i tretë më i shpejtë në Spanjë!

Pep Guardiola dikur deklaroi, "Messi është lojtari i vetëm që shkon më shpejt me topin sesa pa atë".

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Wayne Rooney - 31.2 km / orë

Wayne Mark Rooney, i lindur në 24 tetor 1985, është një futbollist profesionist anglez dhe kapiten për klubin Championship Derby County.

 Rooney ka fituar Premier League, UEFA Champions Leauge, League Cup, FA Cup, UEFA Europa League, dhe Kupën Botërore të Klubeve FIFA.

Në listën tonë të lojtarëve më të shpejtë të futbollit të të gjitha kohërave, Rooney gati sa renditet pas Messi, duke vrapuar 31.2 kilometra në orë.

3 qershor, 2020 Drejtimi i ditës: Lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë

Arjen Robben - 37.01 km / orë

Në mesin e futbollistëve në pension, Robben është zyrtarisht futbollisti më i shpejtë i të gjitha kohërave pasi arriti një shpejtësi maksimale prej 37.01 kilometra në orë ndërsa Holanda mundi Spanjën 5-1.

Arjen Robben, i lindur me 23 Janar 1984, është një ish-futbollist profesionist Holandez që luajti si anësor. Ai është i njohur për aftësitë e tij të driblimit, shpejtësinë, aftësinë e kalimit dhe të gjuajtjet e tij të sakta, me këmbë të majtë nga krahu i djathtë./Motilokal.com