Imazhe të pabesueshme/ Bota në ‘syrin’ e fotografëve

Imazhe të pabesueshme/ Bota në ‘syrin’ e fotografëve

Pas lehtësimit të masave për shkak të pandemisë COVID-19, shumë vende kanë filluar të mirëpresin turistët, dhe mund të jetë koha e duhur për të planifikuar se në cilin vend të botës dëshironi të udhëtoni tjetër. 

Për t'ju frymëzuar me ndonjë vend të mrekullueshëm, CEWE ka publikuar një koleksion të imazheve të reja të marra nga fotografët gjatë udhëtimeve të tyre, si pjesë e edicionit 2019 të CEWE Photo Award, konkursi më i madh në botë i fotografive.

“CEWE Photo Award”, është konkursi më i madh në botë, për sa i përket fotografive. Në të shumë fotografë të rinj shpalosin talentin e tyre dhe në të shumtat e rasteve në objektiv, kanë pasur vendet më mikpritëse dhe më të vizituara.

Jo vetëm vende me rërë të nxehtë e diell përvëlues. Por edhe male të larta e të thepisura, liqene dhe peizazhe qetësuese, kanë qenë preferencat e turistëve./Motilokal.com

Fotografi hungarez Péter Hoszáng paraqiti 'Neverland', i cili u mor në Manarola, Itali që është një qytet i vogël, në provincën e La Spezia.

Fotografi britanik Bob Riach ndau foton e tij, të titulluar 'Dritat Veriore' të marra në Tromso, Norvegji. Një aurora, e përmendur ndonjëherë nga Dritat Veriore ose Dritat Polare është një shfaqje e dritës natyrore në qiellin e Tokës, që shihet kryesisht në rajone me gjerësi të lartë si bregdeti skandinav

Studentja lituaneze Gabija Kuseliauskyte, e cila aktualisht jeton në Mbretërinë e Bashkuar, paraqiti këtë foto të bërë në Santorini, Greqi. Imazhi titullohet 'Dita në Santorini' dhe kap një nga ishujt e Cikladave në Detin Egje me pamje nga deti dhe ishujt e tjerë të vegjël

Fotografi sllovian, Matej Lepen paraqiti 'Damnoen Saduak Floating Market' të marrë në Tajlandë në një treg lundrues në Damnoen Saduak District, Provinca Ratchaburi. Tregu është rreth 100 kilometra në jugperëndim të Bangkok dhe shpesh konsiderohet tregu më i famshëm lundrues në botë

Fotografi gjerman nga Havixbeck paraqiti 'Balancën' e marrë në Inle-See, Myanmar. Shtë liqeni i dytë më i madh në vend me një sipërfaqe të vlerësuar prej 44.9 milje katrorë. Liqeni i ujërave të ëmbla është vendosur në Shan Hills të Mianmar, i cili në skajin jugperëndimor është zbukuruar me statuja të praruara të Budës

Fotografi francez Jeremy Jacquemoire, ndau 'Një natë në Tokio' e cila u mor në Tokio, Japoni. Imazhi tregon jetën e natës marramendëse të kryeqytetit të zënë të Japonisë, i cili përmban ultramodern nga rrokaqiejt të ndriçuar neoni midis arkitekturës tradicionale historike të qytetit

Gabi Steiner, një artist vizual nga Zvicra, paraqiti një tjetër fotografi të realizuar në Myanmar të quajtur 'Fischer, Lotus & Co'. Imazhi mahnitës tregon të shtëna arielash të dy burrave në anije peshkimi prej druri në një lumë lokal

Fotografi Leyla Emektar paraqiti Light Dritën dhe ritmin ’e marrë në Aydın, Turqi. Tralles e lashtë Greke është një qytet brenda dhe selia e Provincës Aydın në Rajonin e Egjeut. Qyteti është i vendosur përgjatë një rajoni i cili ishte i famshëm për pjellorinë dhe produktivitetin e të lashtave që nga kohërat e lashta.

Fotografi kroat Saša Huzjak ndau 'Karvanin e shkretëtirës ’të marrë në Erg Chebbi, Marok. Erg Chebbi është një nga erërat e shumta të Marokut, një pjesë e madhe e dunave të formuara nga rëra me erë. Këto duna ngrihen deri në 150 metra larg shkretëtirës përreth shkëmbore dhe krejtësisht përfshin një sipërfaqe prej 28 kilometrash

J Jambiani ’nga Dariusz Ociepa, marrë në Jambiani, Tanzania kap gratë në fshatin në ishullin Unguja, Ajo është e vendosur në palltot juglindore dhe ka një kulturë të fortë të detit me shumë ferma që përcaktojnë vijën bregdetare dhe punësojnë 15,000 vendas, kryesisht gra

'Suvenir' nga Gustav Müller, i marrë në Hoi An, Vietnam, tregon një mori gjellësh vietnameze. Imazhi është marrë në bregdetin qendror të Vietnamit të njohur për qytetin e tij të ruajtur mirë. Një nga pjatat më të famshme në Hoi An është cao lau, e cila përkthehet petë sekrete të Hoi An

'Off to work' nga Sofie Rysheuvels, u mor në Yuanyang, Kinë, një provans juglindore e njohur mirë për tarracat e saj spektakolare me oriz dhe një pjesë e zonës formon një nga vendet e trashëgimisë botërore të vendit.

'Wings of Liberty' nga Ben Cole, marrë në Nju Jork, SHBA përshkruan Statujën e famshme të Librit Monument Kombëtar në ishullin Liberty së bashku me shqiponjat Bald, një zog pre e gjetur në Amerikën e Veriut sinonim me idenë e lirisë dhe 'ëndrrën amerikane '

'Urzecze' i marrë nga Jakub Chmielewski në Gassy, ​​Poloni tregon vendasit në një varkë prej druri në një lumë në një fshat në rrethin administrativ të Gmina Konstancin-Jeziorna

'Flying to the diell' nga Yevhen Samuchenko u mor në Pokhara, Nepal - një qytet në liqenin Phewa i njohur si një hyrje në Qarkun Annapurna, një shteg popullor në Himalajet

'Sunset Sunset ’nga Linda Ullathorne u mor në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe. Imazhi përshkruan horizontin e famshëm të vendit nga plazhi i famshëm Sunset

Sign Signpost ’nga Marcin Drajem u mor në Karpacz, një qytet skive në Poloninë jugperëndimore. Aty pranë është një hyrje në Parkun Kombëtar Karkonosze, me majat dhe liqenet e tij

'Një punë e peshkatarëve' të Anskar Lenzen u mor në Perast, Mali i Zi. Imazhi tregon një peshkatar lokal të qytetit në Gjirin e Kotorrit, i njohur për afërsinë me ishujt e Shën Gjergjit dhe Zonjës sonë të Rocks

'Foleja e tigrit' nga Christian Sauter, e marrë në Paro, në Butan, tregon manastirin Taktsang Palphug të vendosur në një qytet luginë në Bhutan, në perëndim të kryeqytetit, duke u ngjitur në shkëmbinjtë mbi Luginën e pyllëzuar të Paro