Dallgët nxjerrin në breg peshkun gjigant [Foto]

Dallgët nxjerrin në breg peshkun gjigant [Foto]

Një krijesë e rrallë është nxjerrë në rërë nga dallgët në një plazh në Australi, duke lënë të habitur turistët.

“Bisha”, e njohur ndryshe si peshku i diellit që jeton nëpër oqeane, u gjet nga turistët në grykën e lumit Kennett në bregdetin jug-perëndim të Viktorisë.

Cath Rampton dhe bashkëshorti i saj Tom, që të dy janë veterinerë më profesion, mbetën të shokuar kur hasën në këtë peshk gjigant për të cilin dyshja nuk kishin dëgjuar kurrë më parë.

Rampton tha për Daily Mail Australia, se peshku ishte afro dy metra i gjatë i gjerë dhe i lartë.

'Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë”, tha ajo.

Peshku i diellit mund të rritet deri në 3 metra të gjatë, 4.2 metra të lartë dhe mund të peshojnë deri në 2.5 ton./Motilokal.com

Vet Cath Rampton gjeti peshkun e diellit në formë të huaj, të larë në gojën e lumit Kennett në bregdetin jug-perëndim të Victoria, të Shtunën

Turistët Tim Rothman dhe James Barham gjetën disa ditë dielli pasi u zbuluan për herë të parë dhe thanë se dukej si 'i huaj nga një distancë'

Zonja Rampton tha që peshqit mateshin rreth dy metra në gjatësi dhe lartësi por ishte akoma një nga të vegjlit.  Në foto e drejtë është vajza e saj Penny, e shtatë vjeç

Peshkatarët e vitit të kaluar gjetën një diell të madh përgjatë bregdetit të Australisë së Jugut me një gjatësi të vlerësuar 2.5 metra

Dielli i diellit gjendet në ujërat tropikale në të gjithë botën dhe shpesh janë të hutuar për peshkaqenë për shkak të fin (aksioneve) të tyre