Indonezi, 16 të vdekur nga përmbytjet

Indonezi, 16 të vdekur nga përmbytjet

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën në Sulawesi-n Jugor të Indonezisë si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut.

Autoritet indoneziane ka njoftuar se janë duke kërkuar edhe 23 persona të tjerë që janë zhdukur gjatë përmbytjeve, ndërsa 10 persona janë lënduar.

Po ashtu theksohet se përmbytjet kanë prekur më shumë se 4 mijë persona dhe se i gjithë fokusi është aksioni i kërkim-shpëtimit.

Në fillim të vitit moti i ligë goditi disa qytete indoneziane, përfshirë edhe Xhakartën, e që solli deri të përmbytjet dhe rrëshqitja e dheut, ku humbën jetën më shumë se 60 persona./Motilokal.com

A rescue team carry a victim's body following flash flooding in Radda village in North Luwu district [Aryanto / AFP]

INDONESIA FLASH FLOOD

A truck is submerged in mud after flash floods swept through Radda Village, as several people were killed and dozens remain missing in North Luwu in Sulawesi