A do ta vrasë vërtetë moti i ngrohtë koronavirusin? Flasin ekspertët mjekësorë

A do ta vrasë vërtetë moti i ngrohtë koronavirusin? Flasin ekspertët mjekësorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump sugjeroi muajin e kaluar që moti i ngrohtë do të ndihmojë në dobësimin e përhapjes së koronavirusit ndoshta qysh në Prill.

Por ndërsa pranvera erdhi të enjten, shkencëtarët dhe mjekët thanë që ata nuk e dinë se si ndryshimi i sezonit do të ndikonte në parandalimin e COVID-19.

Rritja e temperaturave të ngrohta janë treguar se e prishin transmetimin e disa viruseve. Por COVID-19 ka vetëm tre muaj të ekzistencës dhe kërkimet shkencor ende nuk kanë nxjerrë ndonjë konkluzion përkitazi me ketë temë.

"Nuk ka konsensus që [pranvera] ose klima më e nxehtë do të dobësojë drejtpërdrejt lakoren e përhapjes se koronavirusit", tha Dr. Michael Gochfeld, një profesor i njohur në Shkollën Mjekësore Rutgers Robert Wood Johnson.

Ekuinoksi i brendshëm i së enjtes shënoi fillimin e pranverës në hemisferën veriore më herët se çdo ekuinoks tjetër në 124 vitet e fundit. Ndërsa harku i tij në të gjithë qiellin rritet, sasia e dritës ultravjollcë nga dielli do të rritet me shpejtësi.

Drita ultraviolet dhe ngrohtësia kanë treguar që prishin transmetimin e disa viruseve, por nëse ajo do të funksionojë me koronavirus është e panjohur.

Andrew Marshall, një virolog molekular në Universitetin Loyola Maryland, tha që është e mundur që rrezet e diellit në rritje mund të shkatërrojnë virusin COVID-19.

Koronavirusi është një "virus i mbështjellur" i cili është më i ndjeshëm ndaj rrezeve UV dhe ngrohtësisë, tha Marshall.

"Rrezet UV ose shkaktojnë mutacion ose modifikojnë ADN-në ose ARN-në e këtyre viruseve, gjë që çon në paqëndrueshmëri dhe vdekje të virusit", tha ai.

Dr. Senu Apewokin, një specialist i sëmundjes infektive në Universitetin e Klinikës së Mjekësisë në Cincinnati, pajtohet që rritja e rrezatimit ultraviolet mund të prishë transmetimin, por paralajmëroi se aq pak dihet për COVID-19.

"Viruset vazhdimisht përpiqen t'i adaptojnë dhe t'i kapërcejnë këto kushte dhe kjo sigurisht që është diçka që një virus i ri do të përpiqet të bëjë", tha ai.

Viruset që shkaktojnë grip dhe ftohja e zakonshme përhapen më shpejt në mesin e njerëzve në dimër falë pjesërisht ajrit të thatë, sistemeve të dobëta imunitare dhe më shumë kohë të kaluar në ambiente të mbyllura.

Në hemisferën Jugore, sapo mbaroi vera, koronavirusi nuk është përhapur aq shpejt sa ka në pjesën veriore të globit. Sa prej kësaj është për shkak të motit, nuk dihet ende.

Anna Yeung-Cheung, një virologe në Kolegjin Manhattanville, tha se viruset vuajnë në mot të ngrohtë sepse sistemi imunitar merr një nxitje me rritje të vitaminës D nga rrezet e diellit.

"Arsyeja pse infeksionet virale bien në pranverë dhe verë është se imuniteti juaj bëhet shumë më mirë në mot të ngrohtë", tha ajo.

"Njerëzit ende sëmuren në mot të ngrohtë dhe ne kemi parë që koronavirusi të përhapet në vende si Singapori, por jo gati aq shumë", tha Yeung-Cheung. “Moti i ngrohtë ka të bëjë me të. Shpresojmë, kjo është rasti me koronavirusin dhe ne shohim që normat të bien."

"Lajmi potencialisht i mirë është se ndërsa njerëzit kalojnë më shumë kohë jashtë, ka më pak transmetim sesa në shtëpi për shkak të shpërndarjes nga rrymat e ajrit që nuk janë të pranishëm brenda", tha Dr. Gochfeld. "Ende, distanca sociale do të ishte një faktor i rëndësishëm."

Ndërsa nuk kishte një të dhënë të saktë, Marshall tha se koronavirusi është i ngjashëm në strukturë me virusin SARS të 2003, i cili infektoi 8,098 njerëz në të gjithë botën, duke vrarë 774.

Përhapja e SARS atë vit filloi në muajin mars në Azi, por numri ra pasi temperaturat rriteshin. Ai u ndalë në SHBA deri në maj dhe në Azi deri në korrik. SARS infektoi shumë më pak njerëz sesa COVID-19.

"Është me të vërtetë e mundur që [koronavirus] do të zvogëlohet gjatë muajve të ngrohtë", tha Marshall. "Por tani, një përgjigje përfundimtare mbetet vështirë për t’u thënë."/Motilokal.com