Kafeja ka efektin më të mirë nëse e pini në këtë kohë të ditës

Kafeja ka efektin më të mirë nëse e pini në këtë kohë të ditës

Edhe pse duket më mirë të pini një filxhan kafe sapo të zgjoheni, ka ende një kohë më të mirë për të pirë këtë pije nëse doni të përfitoni nga të gjitha përfitimet që ajo ofron.

Një filxhan kafe nuk duhet pirë sapo të ngriheni nga shtrati, por një orë pas zgjimit. Në atë moment, prodhimi i kortizolit në trup është në një nga tre kulmet gjatë ditës, treguan rezultatet e një studimi klinik.

Kortizoli konsiderohet normalisht si "hormoni i stresit" sepse sekretohet në sasi më të mëdha kur ndjejmë stres ose tension në rrethana që i konsiderojmë kërkuese. Por kortizoli mund të konsiderohet edhe si “hormoni i vigjilencës”, sepse arsyeja pse trupi prodhon më shumë kortizol kur jemi nën stres është që të na zgjojë dhe të jetë vigjilent.

Konsumimi i kafeinës ndërkohë që prodhimi i kortizolit në trup është në kulmin e tij, e mëson trupin të prodhojë më pak kortizol, sipas kronofarmakologëve që studiojnë mënyrën se si përbërësit e drogës, si kafeina, ndikojnë në ritmet natyrore biologjike të trupit tonë.

Kjo jo vetëm që minon efektin e kafeinës, por gjithashtu zvogëlon aftësinë eksitimit që ka kortizoli. Përveç kësaj, mund të kontribuojë në zhvillimin e tolerancës ndaj kafesë, që do të thotë se ne kemi nevojë për gjithnjë e më shumë kafe për të arritur të njëjtat efekte.

Pra, për të përfituar plotësisht nga efektet që ofron kafeja, pini filxhanin e parë një orë pas zgjimit, shkruan The Healthy.

Kulmi i dytë i prodhimit të kortizolit është rreth orës 13:00 dhe më pas rreth orës 17:00, kështu që ju mund të pini filxhanin tuaj të ardhshëm të kafesë në një nga ato orë.

/Motilokal.com