Gjermania humbet 1 nga 5 akullnajat e saj për shkak të motit jashtëzakonisht të nxehtë

Gjermania humbet 1 nga 5 akullnajat e saj për shkak të motit jashtëzakonisht të nxehtë

Gjermania ka humbur 1 nga 5 akullnajat e saj për shkak të motit jashtëzakonisht të nxehtë të përjetuar këtë verë, sipas një raporti të fundit.

Akulli në jug të Schneeferner në Bavarinë jugore është bërë shumë i hollë dhe për pasojë, nuk konsiderohet më një akullnajë, tha kanali NTV, duke cituar një raport të Akademisë së Shkencave të Bavarisë.

Pritet të zhduket plotësisht, shtoi ai.

Për më tepër, raporti tha se katër akullnajat e mbetura në vend janë gjithashtu në rrezik të shkrirjes.

Vëllime të pazakonta të shkrirjes po vërehen në pjesë të tjera të Alpeve, duke vënë në dukje se një nga akullnajat më të mëdha të Alpeve Austriake humbi 5% të vëllimit të saj vetëm këtë vit.

Katër akullnajat e mbetura në vend u tkurrën në një pjesë të madhësisë së tyre origjinale, paralajmëroi ai./Motilokal.com