“Mirë se vini në shtëpi”, ky vend heq përfundimisht vizat nga janari i 2024!

“Mirë se vini në shtëpi”, ky vend heq përfundimisht vizat nga janari i 2024!

Vizitorët nga e gjithë bota nuk do të kërkojnë më vizë nga janari për në Kenia, tha Presidenti William Ruto më 12 dhjetor.

Ruto tha se qeveria e tij kishte zhvilluar një platformë dixhitale për të siguruar që të gjithë vizitorët do të merrnin një autorizim elektronik të udhëtimit paraprakisht, në vend që të kishin nevojë të aplikonin për vizë.

"Nuk do të jetë më e nevojshme që asnjë person nga asnjë cep i globit të mbajë barrën e aplikimit për vizë për të ardhur në Kenia", tha ai në një fjalim në kryeqytetin Nairobi në një ngjarje për të shënuar 60 vjetorin e pavarësisë nga Britania.

Ruto ka mbrojtur prej kohësh udhëtimin pa viza brenda kontinentit afrikan.

Në një konferencë në Republikën e Kongos në tetor ai tha se njerëzit nga vendet afrikane nuk do të kërkojnë vizë për të vizituar Kenian deri në fund të 2023.

Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë e Kenias, duke ofruar pushime në plazh përgjatë vijës bregdetare të Oqeanit Indian dhe safari me kafshë të egra në brendësi.

"Kenia ka një mesazh të thjeshtë për njerëzimin: Mirë se vini në shtëpi!", tha ai.

/Motilokal.com