Pesë përfitimet e mandarinave që do t'ju bëjnë të dëshironi të hani akoma më shumë

Pesë përfitimet e mandarinave që do t'ju bëjnë të dëshironi të hani akoma më shumë

Të ëmbla dhe shumë të shijshme, mandarinat, së bashku me portokallet janë agrumet më të njohura në tryezë.
Të njohur për vetitë e tyre të dobishme ndaj mbrojtjes së trupit, i bënë ato një frut të shkëlqyer për t'u ngrënë edhe në dietë.

1. Të mira për lëkurën

Mandarinat janë një eliksir i vërtetë i rinisë. Merita shkon për pasurinë e antioksidantëve si beta-karoteni dhe vitamina C të cilat kundërveprojnë prodhimin e radikaleve të lira, plakjen dhe rrjedhimisht shfaqjen e rrudhave. Vitamina C në veçanti, e quajtur edhe acid askorbik, nxit prodhimin e kolagjenit, një proteinë që e mban atë të butë dhe të bukur.

2. Ju rrisin humorin

Ky frut ofron vitamina të kompleksit B, minerale, duke përfshirë magnezin dhe kalciumin, të cilat nxisin ekuilibrin e sistemit nervor, duke luftuar trishtimin dhe humorin e keq.

3. Ndihmojnë të hani më mirë

Ata janë të shkëlqyera për të thyer urinë. Falë përmbajtjes së lartë të fibrave ato ofrojnë ngopje që ju ndihmon të qëndroni larg ushqimeve mes vakteve.

4. Mbajnë në formë sistemin tretës

Mandarinat janë të pasura me një lloj fibrash jo të tretshme që lehtëson kalimin e zorrëve dhe promovon rregullsinë. Më pas ato ofrojnë prebiotikë të cilët nxisin rritjen dhe përhapjen e florës së mirë bakteriale të zorrëve.

5. Mbron në mënyrë të shkëlqyer zemrën

Mandarinat ofrojnë flavonoidë që përmirësojnë nivelet e kolesterolit të mirë HDL dhe ulin kolesterolin e keq LDL dhe shumë antioksidantë të tjerë që përmirësojnë qarkullimin dhe kundërshtojnë plakjen e enëve të gjakut.