Moti në Prishtinë

26 Shtator E diel
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
09-12
Clear sky I kthjellët
18°
0 m/s -
12-18
Clear sky I kthjellët
24°
0 m/s -
18-24
Fair Pothuajse i kthjellët
22°
0 m/s -
27 Shtator E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
0 m/s -
06-12
Partly cloudy Pjesërisht me re
17°
0 m/s -
12-18
Fair Pothuajse i kthjellët
25°
0 m/s -
18-24
Partly cloudy Pjesërisht me re
22°
0 m/s -
28 Shtator E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
0 m/s -
06-12
Light rain showers Reshje të lehta shiu
15°
<1 mm
0 m/s -
12-18
Rain Shi
21°
2 mm
0 m/s -
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
0 m/s -
29 Shtator E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
0 m/s -
08-14
Light rain showers Reshje të lehta shiu
14°
<1 mm
0 m/s -
14-20
Rain Shi
20°
1 mm
0 m/s -
20-02
Cloudy I vrenjtur
15°
0 m/s -
30 Shtator E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
0 m/s -
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
<1 mm
0 m/s -
14-20
Light rain Shi
19°
<1 mm
0 m/s -
20-02
Cloudy I vrenjtur
15°
0 m/s -
1 Tetor E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
0 m/s -
08-14
Cloudy I vrenjtur
11°
0 m/s -
14-20
Cloudy I vrenjtur
17°
0 m/s -
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
0 m/s -
2 Tetor E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthjellët
7°
0 m/s -
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
8°
0 m/s -
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
17°
0 m/s -
20-02
Clear sky I kthjellët
10°
0 m/s -
3 Tetor E diel
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
7°
0 m/s -
08-14
Clear sky I kthjellët
9°
0 m/s -
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
18°
0 m/s -
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
12°
0 m/s -
4 Tetor E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
11°
0 m/s -
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
12°
0 m/s -
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
21°
0 m/s -
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
0 m/s -
5 Tetor E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
12°
0 m/s -

Pamje të drejtpërdrejta

Prishtinë

Prishtina (trajta e pashquar Prishtinë) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kosovës. Qyteti është bashkësi dhe kryeqendra e Qarkut të Prishtinës. Bashkia e Prishtinës ka një popullsi prej 198 200 banorësh sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2011. Toponomastika ende nuk e ka shpjeguar prejardhjen e emrit Prishtinë. Ekzistojnë disa hipoteza të bazuara në etimologji, por që nuk hedhin dritë përfundimtare në këtë çështje. Ekzistojnë disa supozime që mbështeten në burimin ilir të fjalës, apo në atë latin (pristinus – e dikurshme).