Moti në Gjakovë

30 Maj E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
13-18
Light rain Shi
19°
<1 mm
2 m/s - jugperëndim
18-24
Fair Pothuajse i kthjellët
17°
3 m/s - jugperëndim
31 Maj E diel
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Partly cloudy Pjesërisht me re
12°
1 m/s - perëndim-veriperëndim
06-12
Light rain showers Reshje të lehta shiu
11°
<1 mm
0 m/s - veriperëndim
12-18
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
<1 mm
1 m/s - veri-veriperëndim
18-24
Heavy rain showers Me pikla shiu
15°
8 mm
1 m/s - perëndim-veriperëndim
1 Qershor E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Heavy rain Shi i madh
12°
7 mm
1 m/s - veri-verilindje
06-12
Light rain showers Reshje të lehta shiu
11°
<1 mm
0 m/s - lindje
12-18
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
<1 mm
1 m/s - lindje
18-24
Partly cloudy Pjesërisht me re
17°
<1 mm
2 m/s - verilindje
2 Qershor E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Fair Pothuajse i kthjellët
10°
1 m/s - juglindje
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
<1 mm
2 m/s - lindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
19°
<1 mm
3 m/s - verilindje
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
14°
3 m/s - verilindje
3 Qershor E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
10°
1 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Fair Pothuajse i kthjellët
13°
0 m/s - lindje
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
20°
1 m/s - veri
20-02
Clear sky I kthjellët
15°
1 m/s - perëndim-jugperëndim
4 Qershor E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
13°
1 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Clear sky I kthjellët
16°
0 m/s - jug
14-20
Clear sky I kthjellët
23°
5 m/s - jugperëndim
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
17°
4 m/s - jug-jugperëndim
5 Qershor E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
14°
4 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Fair Pothuajse i kthjellët
18°
3 m/s - jug-jugperëndim
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
24°
7 m/s - jugperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
19°
4 m/s - jug-jugperëndim
6 Qershor E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
17°
3 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Cloudy I vrenjtur
21°
<1 mm
1 m/s - jug-juglindje
14-20
Heavy rain showers Me pikla shiu
24°
5 mm
1 m/s - jug-jugperëndim
20-02
Rain showers Shi
17°
1 mm
6 m/s - jugperëndim
7 Qershor E diel
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
<1 mm
5 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
18°
<1 mm
7 m/s - jug-jugperëndim
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
23°
<1 mm
7 m/s - jugperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
19°
4 m/s - jug-jugperëndim
8 Qershor E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
0 m/s - jug-jugperëndim
08-14
Light rain showers Reshje të lehta shiu
18°
<1 mm
0 m/s - lindje-verilindje
14-20
Rain showers Shi
20°
2 mm
3 m/s - jugperëndim

Gjakovë

Gjakova është qytet në pjesën perëndimore të Kosovës. Po ashtu Gjakova është qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër. Toka ku filloj të ngrihet qyteti ishte në pronësi të Jak Vulës. Sipas gojëdhënës, hoxha Hadum Aga e bindi Jakun që ta dhuroj tokën për ndërtimin e xhamijes më pas në atë tokë u filloj të ndërtohet dhe qyteti, i cili në fillim u quajt Jakovë (nga turqishtja: fusha e Jakut). Në shekullin XIX filloi të përdorej emri i tanishëm.