Moti në Athinë

20 Nëntor E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
16-18
Fair Pothuajse i kthjellët
20°
5 m/s - jug
18-24
Fair Pothuajse i kthjellët
19°
<1 mm
4 m/s - jug
21 Nëntor E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Light rain showers Reshje të lehta shiu
18°
<1 mm
3 m/s - jug
06-12
Rain showers Shi
18°
4 mm
2 m/s - jug-juglindje
12-18
Heavy rain Shi i madh
20°
5 mm
2 m/s - jug
18-24
Rain Shi
17°
4 mm
1 m/s - verilindje
22 Nëntor E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
00-06
Light rain Shi
16°
<1 mm
0 m/s - lindje-juglindje
06-12
Fair Pothuajse i kthjellët
13°
1 m/s - veri-veriperëndim
12-18
Clear sky I kthjellët
19°
2 m/s - perëndim-veriperëndim
18-24
Partly cloudy Pjesërisht me re
15°
1 m/s - veri-veriperëndim
23 Nëntor E shtunë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Cloudy I vrenjtur
14°
1 m/s - verilindje
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
12°
2 m/s - verilindje
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
18°
1 m/s - jug-jugperëndim
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
13°
2 m/s - verilindje
24 Nëntor E dielë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
12°
<1 mm
2 m/s - verilindje
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
<1 mm
3 m/s - lindje-verilindje
14-20
Cloudy I vrenjtur
18°
<1 mm
4 m/s - lindje
20-02
Heavy rain Shi i madh
16°
11 mm
4 m/s - lindje
25 Nëntor E hënë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Heavy rain Shi i madh
16°
16 mm
4 m/s - lindje-juglindje
08-14
Rain Shi
15°
1 mm
3 m/s - lindje-juglindje
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
17°
0 m/s - lindje
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
13°
2 m/s - verilindje
26 Nëntor E martë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
2 m/s - veri
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
<1 mm
1 m/s - veri-veriperëndim
14-20
Partly cloudy Pjesërisht me re
19°
<1 mm
2 m/s - veriperëndim
20-02
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
2 m/s - verilindje
27 Nëntor E mërkurë
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
13°
2 m/s - veri-verilindje
08-14
Clear sky I kthjellët
13°
1 m/s - veri-verilindje
14-20
Clear sky I kthjellët
18°
1 m/s - jug
20-02
Clear sky I kthjellët
17°
1 m/s - juglindje
28 Nëntor E enjte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Clear sky I kthjellët
16°
0 m/s - veri-verilindje
08-14
Clear sky I kthjellët
16°
0 m/s - veri-verilindje
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
18°
1 m/s - jug
20-02
Fair Pothuajse i kthjellët
17°
0 m/s - perëndim
29 Nëntor E premte
Ora
Temperatura °C
Reshje
Era
02-08
Partly cloudy Pjesërisht me re
16°
0 m/s - perëndim-veriperëndim
08-14
Partly cloudy Pjesërisht me re
13°
1 m/s - veri-verilindje
14-20
Fair Pothuajse i kthjellët
20°
3 m/s - perëndim-jugperëndim

Athinë

Athina është kryeqyteti i Greqisë. E vendosur në Evropën Juglindore, Athina është një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena që ishte perëndesha e luftës. Athina sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj.